STRONA ARCHIWALNA 

Facebook E-mail
Facebook E-mail
Home Wydarzenia Wycieczki „Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem”
formats

„Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem”

                      Fizyka jest fundamentem wszystkich nauk przyrodniczych i technicznych. Jak zrozumieć  fizykę?Jak zaciekawić uczniów fizyką i pokazać im, że nie jest  taka trudna ?  Na te pytaniaszukają odpowiedzi nie tylko uczniowie, ale również nauczyciele, którzy całym sobą starają się przekazać tak cenioną wiedzę. Na szczęście Pani Ilona Śmigas znalazła sposób, aby klasy I i II mogływziąć udział w fascynujących eksperymentach z ciekłym  azotem w roli głównej . Pomogły jej w tym dwie równie niezawodne specjalistki od chemii- Pani Jowita Kalarus-Ostrouch oraz języka niemieckiego – Pani Olga Dydak.

Wraz z dniem 04.02.2014r. autobus pełen licealistów siewierskiego LO wyruszył do Instytutu Fizyki im. Augusta Chełkowskiego, przy Uniwersytecie Śląskim w Katowicach na mrożące krew w żyłach pokazy  z ciekłym azotem. Eksperymenty polegały na dokładnym poznaniu właściwości  tego gazu, schłodzonego do -195,8°C, który w takiej temperaturze zamienił się w niezwykle interesującą ciecz! W ten sposób uzyskaliśmy wiele zaskakujących odpowiedzi na nurtujące nas pytania typu: ile nadmuchanych baloników zmieści się w małym pojemniku z ciekłym azotem?, jak zmieniają się własności sprężyste ciał stałych w niskich temperaturach?, w  jaki sposób można zrobić silnik odrzutowy z piłeczki ping- pongowej?Ale to nie koniec zabawy! Uczniowie wykazali się dużą aktywnością, dzięki czemu oprócz suchych słów i oglądania mogli sami doświadczyć jaką frajdę sprawia ciekły azot.

Ponad to nadarzyła się okazja by licealiści: siedząc na dużej sali i słuchając wykładowcy, mogli poczuć się jak prawdziwi studenci, którzy niczym bohaterowie cytatu Konfucjusza zobaczyli i zapamiętali, zrobili i zrozumieli.

Aleksandra Łabuś

DSCF4553 DSCF4555 DSCF4556 DSCF4557 DSCF4569 DSCF4573 DSCF4582 DSCF4562 DSCF4577