STRONA ARCHIWALNA 

Facebook E-mail
Facebook E-mail
Home Wydarzenia „MIKRO ZAGADKI” – ZAJĘCIA W PRACOWNI MIKROSKOPII SKANINGOWEJ
formats

„MIKRO ZAGADKI” – ZAJĘCIA W PRACOWNI MIKROSKOPII SKANINGOWEJ

Dnia 18 marca 2014 roku uczniowie klas I, II i III LO w Siewierzu o profilu biologicznym wybrali się wraz z profesorkami Anną Kieller-Bańką oraz Iloną Śmigas na wykład zorganizowany przez Pałac Młodzieży w Katowicach oraz na zajęcia w Pracowni Mikroskopii Skaningowej na Uniwersytecie Śląskim.

Wykład, którego temat brzmiał: „Przepływ informacji genetycznej w komórce” odbył się w Szkole Podstawowej nr 1 w Katowicach. Wykładowcą była dr hab. prof. UŚ Agnieszka Mrozik z katedry Biochemii Uniwersytetu Śląskiego. Mimo iż zajęcia były dosyć długie, to wszyscy byli nimi naprawdę zainteresowani, a większość uczniów robiła notatki. Dzięki temu utrwaliliśmy i poszerzyliśmy wiadomości dotyczące lokalizacji, etapów i przebiegu replikacji, transkrypcji oraz translacji. Uświadomiliśmy sobie, że bezpośrednim celem istnienia informacji genetycznej w postaci DNA jest zbudowanie stosownego białka pełniącego określoną funkcję w komórce.

Kolejnym punktem naszej wycieczki był Uniwersytet Śląski, po którym oprowadzała nas dr Jagna Karcz. Mogliśmy zobaczyć jakie zadania muszą wykonywać studenci uczący się na wydziale biologii. Wbrew pozorom okazały się one bardzo skomplikowane. Po obejrzeniu szklarni i hodowanych tam  odmian roślin, na których studenci przeprowadzają doświadczenia, wzięliśmy udział w zajęciach w Pracowni Mikroskopii Skaningowej. Na warsztatach mieliśmy możliwość wykonania własnych preparatów, które następnie mogliśmy oglądać za pomocą najnowocześniejszego elektronowego mikroskopu skaningowego. Ich przygotowanie było nie lada wyzwaniem, jednak wszyscy perfekcyjnie sobie z nimi poradzili. Mogliśmy również zrobić zdjęcia próbek, które oglądaliśmy w bardzo dużym powiększeniu. Dr Jagna Karcz przesłała zdjęcia preparatów wykonanych przez nas: ziarno pyłku widłaka goździstego, skorupka jaja kurzego oraz kryształy soli NaCl. Dużą atrakcją okazała się praca przy mikroskopach stereoskopowych. Oprócz standardowych preparatów takich jak włosy, skóra, kawałki ubrań, zwierząt (pijawka) czy roślin – dużą popularnością cieszyły się telefony. W końcu każdy mógł zobaczyć jakie tajemnice skrywa jego smartfon, a niektóre z nich bardzo zaskoczyły swoich właścicieli.

Nasza wycieczka, nie byłaby prawdziwą wycieczką, gdyby nie przydarzyło się coś zaskakującego. W tym przypadku było to uszkodzenie drzwi busa, którym przybyliśmy do Katowic. Jednak cała historia zakończyła się szczęśliwie i bez zbędnych kosztów.

Anita Nagła, Marta Żołądź

 

20140318_112538 DSC_1295 20140318_132507 20140318_112652 DSC_1299 DSC_1304 DSC_1310 DSC_1315 DSC_1319 DSC_1317 DSC_1321 DSC_1322 DSC_1325 DSC_1323 DSC_1331