Liceum Ogólnokształcące i Technikum w Siewierzu 

Facebook E-mail
Facebook E-mail
Home Wydarzenia Wycieczki „513W13R2-SIEWIERZ” czyli lekcja polskiego
formats

„513W13R2-SIEWIERZ” czyli lekcja polskiego

15 września umówiliśmy się na spotkanie z Maciejem Kosteczką, absolwentem naszego Liceum, aktorem, tancerzem, absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie na Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu oraz Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach na kierunku Kulturoznawstwo.

Pan Maciej  Kosteczka oprócz tańca i teatru interesuje się sztukami plastycznymi i rzemiosłem – maluje, rysuje, tworzy grafiki cyfrowe, robi na drutach i szydełkuje, zdobi ceramikę.

My chcieliśmy obejrzeć wernisaż prac Macieja Kosteczki w Natura Residence w Siewierzu. Dowiedzieliśmy się, że na obrazach i zdjęciach autor  przedstawił  wizerunek rodzinnego miasta, jako malarski remiks, który  powstał z różnego rodzaju fotografii.
Inspiracją do namalowania obrazów był Siewierz na „starej fotografii”,  a także współczesne zdjęcia miasta dostępne w sieci.  Pan Maciej Kosteczka wybierał także takie zdjęcia do przekształceń, na których znajdowali się jego krewni. Głównym tematem prac jest osobiste podkreślanie różnic pomiędzy fotografią analogową a cyfrową.
Rozpoznaliśmy  miejsca przekształcone poprzez wybór monochromatycznej skali barw, inspirowanej starą fotografią, albo za pomocą cyfrowego zepsucia – glitchu, pikselizacji, dziwnego kadrowania lub zapośredniczenia zdjęcia przez ciekłokrystaliczny monitor. Najbardziej podobały się nam „panny z fontanny” na siewierskim Rynku.

Karolina, Maciek, Weronika i Jasio szczególnie zainteresowali się pracami i autor poświęcił im dużo czasu na prywatną rozmowę…

Pogoda nam dopisał, co było ważne, gdyż na wernisaż udaliśmy się pieszo.
IMG_6142 IMG_6118 IMG_6055 IMG_6110 IMG_6117 IMG_6050 IMG_6052 IMG_6046 IMG_6058 IMG_6053IMG_6079IMG_6128IMG_6129IMG_6135