Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II w Siewierzu 

E-mail
E-mail
Home Wydarzenia Z miłości do Ojczyzny
formats

Z miłości do Ojczyzny

5 października uczniowie Liceum w Siewierzu byli uczestnikami uroczystości poświęconych pamięci Józefa Pawlika pseud. „Jerzy” – żołnierza Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych.

Uroczystości poprzedziła Msza św. odprawiona przez ks. Krzysztofa Wąsika w kościele pw. Świętej Trójcy w Będzinie.
- W wieku 23 lat poniósł karę śmierci przez rozstrzelanie – 7 maja 1946 roku. Oddał swoje życie z miłości do Ojczyzny, ale ocalił wartość ludzkiego życia, w tym czasie, gdy życie było tak bardzo niszczone i deptane. Wiele razy deptano godność człowieka jako jednostki czy społeczności. Deptano ludzką godność w obozach koncentracyjnych i łagrach. Deptano w latach niewoli hitlerowskiej, później sowieckiej i komunistycznej. Tracąc wrażliwość na Boga, traci się wrażliwość na człowieka, na jego godność i życie. Zatraca się granica między dobrem a złem – powiedział podczas Eucharystii ks. Krzysztof Wąsik.

Inicjatorem uroczystości był Śląski Urząd Wojewódzki, bowiem za sprawą Wojewody Śląskiego w 2015 roku miejsce pochówku śp. Józefa Pawlika „Jerzego” uznane zostało za grób wojenny i objęte opieką. W organizację uroczystości włączyli się Instytut Pamięci Narodowej oraz Starostwo Powiatowe w Będzinie.

5 pazdziernika 9 5 pazdziernika 7 5 pazdziernika 2ab 5 pazdziernika 8a5 pazdziernika 10a 5 pazdziernika 85 października.6 5 pazdziernika 11

  • Facebook