Liceum Ogólnokształcące i Technikum w Siewierzu 

E-mail
E-mail
Home Bez kategorii Sekrety komunikacji – warsztaty z psychologiem.
formats

Sekrety komunikacji – warsztaty z psychologiem.

Dnia 22 listopada 2013 roku naszą szkołę odwiedziła Pani Bożena Matan pracownik PPP w Siewierzu w celu przeprowadzenia zajęć z uczniami klas I i II. Punktem docelowym spotkania było wtajemniczenie ich uczestników w sekrety komunikacji, która wbrew pozorom nie jest taka łatwa.

Początkowym zadaniem było indywidualne określenie własnej osoby, poprzez wymyślenie cech zaczynającej się na każdą z liter imienia (np. L- lojalna O – optymistka L – leniwa A – ambitna). Mimo łatwego polecenia, nie każdemu udało się do końca wymyślić własne aspekty. Pomijając to, że praca miała być indywidualna niemal wszyscy zasięgali porad i pomocy kolegów, a także Pani psycholog (w końcu łatwiej jest nam oceniać innych). Następnym wyzwaniem było uruchomienie swojej wyobraźni, co w czasach ciężkich i skomplikowanych jest misją trudną, niemal na skalę konfliktu zbrojnego. Wybrana wcześniej osoba dostała obrazek, przedstawiający połączone kwadraty. Pomimo zdolności zarówno artystycznych, jak i matematycznych, zadanie sprawiało trudności. Figury były ze sobą spojone w różny sposób, a osobnik, który miał opisać całe arcydzieło, mógł używać jedynie słów. Pomimo starań, za pierwszym podejściem nikomu nie udało się wykonać kopii wytworu artystycznego. Na szczęście dano nam jeszcze jedną szansę tym razem z dodatkowym bonusem: osoby, których zadaniem było narysowanie owego dzieła, tym razem mogły zadawać pytania. Praca poszła sprawniej, a dokładniejsze wskazówki pomogły stworzyć precyzyjną figurę. To zdanie pokazało nam jak znaczące w komunikacji są: uważne słuchanie (tego zdecydowanie brakuje uczniom na lekcjach), precyzowanie własnych wypowiedzi, czynny wkład uczestników rozmowy, a także gesty, które ułatwiają nam zrozumienie reakcji na różne sytuacje. Następnie odbyła się debata na temat: „Co buduje, a co rujnuje relacje międzyludzkie”. Bardzo ożywiona rozmowa doprowadziła nas do stworzenia tabeli cech, porównujących pozytywne i negatywne aspekty.  Ostatnim, było zadanie podobne do gry w kalambury. To wyzwanie było zdecydowanie najlepsze! Pomogło nam przełamać siebie i uwolnić trochę mowy ciała. Uważam, że Pabo Zibes, który jest mistrzem pantomimy, bez dwóch zdań mógłby pogratulować nam umiejętności aktorskich.

Tego typu spotkanie było bardzo przydatnym doświadczeniem życiowym, z którego dowiedzieliśmy się jak przeprowadzać kulturalną rozmowę i na co szczególnie zwracać uwagę. Oprócz tego uruchomienie swojej wyobraźni wprawiło każdego w dobry humor, co zdecydowanie można zaliczyć do początku udanego weekendu!

Aleksandra Łabuś, Marcel Pyrzyk

  • Facebook