Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II w Siewierzu 

E-mail
E-mail
Home Wydarzenia Wydarzenia Aktualne Poczuć chemię do chemii

Poczuć chemię do chemii

„Poczuć chemię do chemii” czyli jedna lekcja z życia klasy I

Dnia 15 października bieżącego roku na lekcji chemii uczniowie klasy I mieli okazję stać się prawdziwymi chemikami! A to wszystko za sprawą dwóch prostych doświadczeń, dzięki którym niemal każdy otrzymał pozytywną ocenę.

                W pierwszym doświadczeniu naszym głównym celem było samodzielne otrzymanie soli. Największym problemem było uformowanie tzw. „łódeczki” z folii aluminiowej, ale na szczęście nasza niezawodna Pani Profesor Jowita Kalarus-Ostrouch pomogła wszystkim z tą mała przeszkodą. Następnie każdy zabrał się za ogrzewanie wcześniej przygotowanego roztworu wody oraz soli i mimo kontaktu z ogniem, poza oblanymi spodniami przez wosk, nikt nie ucierpiał. Ale to nie koniec przygód Szalonych Chemików z klasy I. Przecież zostało jeszcze jedno doświadczenie…

                W tym zadaniu musieliśmy zbadać palność powstałego produktu gazowego z ogrzewania sody oczyszczonej (tutaj również nikt nie doznał uszczerbku na zdrowiu z powodu ognia). Niestety nie każdemu udało się uzyskać zamierzony efekt zgaszenia płomienia, ale dzięki ćwiczeniom wszyscy dokładnie poznali palność ogrzewanej sody.

                Za sprawą cudownego „Zestawu Min-Lab” wszyscy mieliśmy okazje poczuć odrobinkę chemii do Królowej Nauk Przyrodniczych i odkryć w sobie dziki instynkt naukowca. Pomimo drobnych zniszczeń w postaci potrzaskanych próbówek nie mamy zamiaru zakończyć bliższemu poznaniu chemii przez tak świetną zabawę!

Aleksandra Łabuś i Weronika Lenarczyk, klasa I

  • Facebook