STRONA ARCHIWALNA 

Facebook E-mail
Facebook E-mail
Home Wydarzenia Wydarzenia Aktualne NIEZWYKŁY CZWARTEK!
formats

NIEZWYKŁY CZWARTEK!

WYCIECZKA? – NAJLEPIEJ DO DO KRAKOWA! Miasta nauki i przyjemnie spędzonego czasu!
Klasa II a i b LO po prawie rocznych zajęciach zdalnych, tym razem zajęcia szkolne odbyła w plenerze, w Krakowie.
W programie był Ogród Botaniczny – pełny niezwykłych okazów roślin i Muzeum Anatomii Człowieka w Collegium Majus Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Ogród botaniczny dla miłośników działu botaniki, ale też i historii okazał się niezwykłym miejscem. Zgromadzono w nim kolekcje ze strefy subtropikalnej, a wśród nich  anturie, krotony, alokazje, difenbachie, monstery, aglaonemy, platycerium (płaskla, łosie rogi), filodendrony… Uczniowie mogli rozpoznać czerwone warkoczye (Acalyphy) pokrzywca szorstkowłosego, któr pięknie prezentował się wśród zielonych roślin. Mogli też podziwiać niezwykłe kwiaty w Starożytnego Egiptu – święte kwiaty lotosów (grzybieni)  egipskich  (Nymphea lotus)  i  indyjskie  (Nelumbo nucifera).
Nie mogło obyć się w takim miejscu bez nuty j. polskiego i historii :) W końcu była to wycieczka naukowa. Z jednym i drugim kwiatem związane są legendy… Homer, opisując historię Odyseusza, wspomina jego pobyt w krainie Lotofagów, czyli ludzi żywiących się lotosami. Mieszkańcy chcieli ich skusić tym przysmakiem… Na szczęście Odyseuszowi wydało się to podejrzane. Dwóch z jego towarzyszy zjadło lotosy i zapomniało o swojej ojczyźnie i rodzinie. W Egipcie już 3500 lat temu lotosy pojawiły się w świątyniach. Często bogini Izyda przedstawiana jest z tym kwiatem, który był jej poświęcony. Jednak największą sławę lotos zyskał w Indiach. Stał się symbolem ciała kobiecego, zaś jego pyłek wskazuje na wieczne odradzanie się życia.
Miłośnicy działu biologii z zakresu nauki o człowieku świetnie odnaleźli się w Muzeum Anatomii Człowieka w Collegium Majus Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Po zajęciach… oczywiście odpoczynek na Krakowskim Rynku! ❤ "</p
Zobacz: Facebook