Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II w Siewierzu 

E-mail
E-mail
Home Wydarzenia MAM, czyli „jak pisać żeby inni chcieli to czytać?”
formats

MAM, czyli „jak pisać żeby inni chcieli to czytać?”

z15026797F,Warsztaty-dziennikarskie-z-licealistami-w-Wyzszej- (1)

img-0898-1385471017

Z tym problemem niemal od zawsze zmagają się dziennikarze poważnych pism, ale także my, uczniowie Liceum w Siewierzu, starając się, aby nasza gazetka LO NEWS była na jak najwyższym poziomie. W tym celu, dwóch uczniów naszej szkoły – Marcel Pyrzyk i Ola Łabuś, udali się na warsztaty dziennikarskie Młodzieżowej Akademii Mediów (MAM), które zaczęły się 25 listopada bieżącego roku  w Wyższej Szkole Biznesu, w Dąbrowie Górniczej. Zajęcia będą odbywać się średnio raz w miesiącu pod patronem Gazety Wyborczej Katowice.

Warsztaty kierowane są do uczniów szkół ponadgimnazjalnych, którzy biorą czynny udział w redagowaniu  gazetki szkolnej. Oprócz siewierskiego Liceum obecne są: I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Będzinie, III Liceum Ogólnokształcące im. Lucjana Szenwalda w Dąbrowie Górniczej, V Liceum Ogólnokształcące z oddziałami dwujęzycznymi im. Kanclerza Jana Zamoyskiego w Dąbrowie Górniczej, I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki z Mysłowic, I Liceum Ogólnokształcące im. Walentego Roździeńskiego w Sosnowcu i II Liceum Ogólnokształcące im. Emilii Plater w Sosnowcu. Po pierwszym semestrze uczestnicy będą mogli samodzielnie prowadzić sekcję na portalu internetowym katowice.gazeta.pl. Dziennikarze Gazety Wyborczej będą uważnie obserwować postępy uczniów, by pod koniec wyłonić Szkolną Gazetkę Roku. Uczestnicy MAM mają szansę na otrzymanie bardzo wartościowych nagród, takich jak: indeksy na studia w WSB i wakacyjny staż w katowickiej redakcji Gazety Wyborczej.

Pierwsze zajęcia były integracyjne. Każda ze szkół przedstawiała własną działalność gazetki, by potem  wskazać najbardziej dokuczliwe problemy i otrzymać wskazówki od redaktora naczelnego Gazety Wyborczej, jak sobie z nimi skutecznie radzić. Jak pisać, żeby inni chcieli to czytać? Pisać o rzeczach, które bezpośrednio dotyczą czytelników! Przecież od czytania suchej relacji z akademii, wolimy się dowiedzieć co działo się za jej kulisami. „Ale ciężko pisać o swoich znajomych!” – tymi słowami oburzyła jedna ze szkół. Nikt nie spodziewał się, że od redaktora naczelnego usłyszy: jeżeli Kaśka kupiła sobie nową torebkę i każdy w szkole mówi o tym, że Kaśka kupiła sobie nową torebkę to WY macie o tym napisać i zapytać Kaśki gdzie tę torebkę kupiła, ile za nią zapłaciła i dlaczego akurat ten model, a nie inny. Zaskoczenie na naszych twarzach było wprost wymalowane. Nie było chętnego, który odważyłby się po raz drugi przeciwstawić tym słowom, bo na dobrą sprawę rzeczywiście chcielibyśmy o tym czytać.

Z tymi przemyśleniami zostaliśmy odesłani do domu, by znów za miesiąc móc podzielić się nowymi spostrzeżeniami na ten temat. Mamy nadzieję, że to doświadczenie nauczy nas czegoś nowego i że poznamy tajniki dziennikarstwa. Czekajcie na następną relację już po 16 grudnia!!

Ola i Marcel

  • Facebook