STRONA ARCHIWALNA 

Facebook E-mail
Facebook E-mail
Home Wydarzenia Inauguracja roku szkolnego 2013 na 2014

Inauguracja roku szkolnego 2013 na 2014

Ku wielkiej radości nielicznych i nieco mniejszej większości;) rozpoczął się kolejny rok szkolny. Nowy rok  to kolejne okazje do zdobywania wiedzy, poszerzania horyzontów, odkrywania nowych zainteresowań, zdobywania cennych doświadczeń, zawierania nowych przyjaźni, oraz wielu innych rzeczy, które przydadzą się w dorosłym życiu.

Podczas uroczystej akademii głos zabrała pani dyrektor oraz pani Barbara Bochenek, które zwróciły uwagę uczniów na nowe, często nie łatwe wyzwania stojące przed nimi w nadchodzącym roku, ale także uspokoiły zgromadzonych uczniów, zapewniając o pomocy i wsparciu jakie oferuje nasza placówka, a także tym jak wiele serca i zapału wkładają nauczyciele w swoją pracę. Podczas inauguracji klasa pierwsza złożyła uroczyste ślubowanie. Wychowawcą klasy Pierwszej został mgr Krzysztof Będkowski.

Rozpoczęcie roku zbiega się także z inną ważniejszą datą rozpoczęcia drugiej wojny światowej. W trakcie inauguracji krótka prezentacja przygotowana przez panią wicedyrektor zwróciła naszą uwagę i przypomniała o strasznych przeżyciach ludzi, którzy byli świadkami największego konfliktu zbrojnego w historii ludzkości.Horror i terror tego wydarzenia w znacznej mierze odczuł nasz naród, który padł jako pierwsza ofiara nazistowskiej fali przemocy.Jednak pomimo wszystkich przeciwności to właśnie Polacy w znacznej mierze przyczynili się do zwycięstwa aliantów. Nawet po stronie przeciwnika dało się słyszeć o odwadze polaków.

„Wojna nie daje mi satysfakcji, jest łatwa.
Nikt się nie broni, każda bitwa jest z góry wygrana.
Właściwie bili się tylko Polacy, bronili się jak lwy.
Tak, oni bili się jak lwy”

-generał von der Lippe
Berlin 1942

Czytając takie wypowiedzi aż ciśnie się na usta jedno zdanie: Jestem Polakiem i jestem z tego dumny!

Wielu bohaterów tamtej wojny pozostanie bezimiennych, w śród nich były także kobiety i dzieci.  Jesteśmy winni bohaterom pamięć, hołd i szacunek za to czego dokonali, to właśnie oni przelali swoją krew, abyśmy żyli w wolnym i niepodległym państwie. Szczególna refleksja skierowana do uczniów to ta, iż nauka to nie obowiązek, a przywilej którego dzieci i młodzież w czasie wojny zostali pozbawieni, jednym z wielu tego przykładów, jest Papież Jan Paweł II, który z powodu wojny musiał przerwać studia polonistyczne.

Kamil Suliński

Poniżej galeria z uroczystości.