STRONA ARCHIWALNA 

Facebook E-mail
Facebook E-mail
Home Wydarzenia 1 marca – NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH – Dzieje rotmistrza Witolda Pileckiego
formats

1 marca – NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH – Dzieje rotmistrza Witolda Pileckiego

zolnierzewykleci2

Uczniowie naszego Liceum z kl. I i II  w dniach upamiętniających Żołnierzy Wyklętych pod opieką p. prof. Zbigniewa Kozaka uczestniczyli w niezwykłej lekcji historii. W gościnnym Kinie Nowość w Będzinie zapoznali się z dziejami rotmistrza Witolda Pileckiego – Polaka – Patrioty o wielkim harcie ducha.

Witold Pilecki urodził się w 1901 r. Był bohaterem wojny z bolszewikami, uczestnikiem wojny obronnej w 1939 r., oficerem Armii Krajowej, dobrowolnym więźniem w Auschwitz, gdzie został deportowany 22 września 1940 r., autorem pierwszych raportów o niemieckich zbrodniach w obozie. Uciekł z Auschwitz. Walczył w Powstaniu Warszawskim. Był żołnierzem 2. Korpusu Polskiego we Włoszech. Został zamordowany po pokazowym procesie w 1948 r.; zrehabilitowano go w 1991 r.

Obraz o rotmistrzu Witoldzie Pileckim zamyka się w 100 minutach. Premiera filmu przypadła w dniach 75 rocznicy deportacji Witolda Pileckiego do KL Auschwitz. Pozwoliła „przypomnieć o zasługach i bohaterstwie rotmistrza we właściwym kontekście” – jak podkreślił Bogdan Wasztyl, członek Stowarzyszenia Auschwitz Memento, które jest producentem filmu.

Rotmistrz do Auschwitz trafił dobrowolnie, by zdobyć tam wiarygodne informacje na temat zbrodni hitlerowskich, stworzyć konspirację wojskową wśród więźniów i zgromadzić informację na temat tworzonych przez Niemców obozów koncentracyjnych.

Po ucieczce z obozu walczył w Powstaniu Warszawskim, a także u boku gen. Andersa. Po wojnie nie zareagował na rozkaz gen. Władysława Andersa polecający mu opuszczenie Polski w związku z zagrożeniem aresztowania. Rozważał skorzystanie z amnestii w 1947 roku, ostatecznie postanowił się nie ujawniać. 8 maja 1947 został aresztowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa, torturowany i skazany na karę śmierci. Wyrok został wykonany. Dopiero po 42 latach od procesu, w demokratycznej Polsce, wyrok anulowano i dokonano rehabilitacji rotmistrza Witolda Pileckiego.

rotmistrz_pilecki_2014-05-07_21-20-53_middle

7702649.3