Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II w Siewierzu 

E-mail
E-mail

BERMUN 2012

BERMUN 2012 – Patrząc na świat nowymi ( innymi ) oczyma

Opuścić szkołę? Tak, dlaczego nie?

…ale tylko na 5 dni i z uzasadnionego powodu – aby wymienić ją na nową, pełną uczniów różnych narodowości  z 22 krajów!

W dniach 14-17 listopada 2012 r. ośmioro uczniów Liceum Ogólnokształcącego w Siewierzu wzięło udział w międzynarodowej konferencji w Berlinie, której temat brzmiał: „Media bez ograniczeń: tworzenie czy rozwiązywanie problemów?” Młodzi ludzie pracowali wspólnie, dyskutując na tematy dotyczące mediów, środowiska i problemów społecznych. Udowadniali, że należą do liczącej prawie cztery miliardy światowej populacji ludzi potrafiących posługiwać się więcej niż jednym językiem obcym, gdyż język angielski był głównym narzędziem komunikacji, którego używało ponad 700 uczniów i 110 nauczycieli przybyłych do amerykańsko-niemieckiej szkoły im. J.F. Kennedy’ego w Berlinie.

Dla wielu naszych uczniów podróże zagraniczne nie są nowym doświadczeniem. Prawie wszyscy mają dostęp do Internetu i do informacji dostarczanych za pośrednictwem komputera. Wciąż jednak potrzebują przewodnika, który pomoże im odnaleźć i zrozumieć swoje miejsce w świecie. Dlatego uczniowie jeszcze przed konferencją spędzali wiele czasu z nauczycielem języka angielskiego (p. Katarzyną Dyrdą), zgłębiając skomplikowane zagadnienia polityczne i społeczne oraz problemy zagrożeń środowiska naturalnego. Pisali rezolucje, aby później dyskutować na ich temat w Berlinie z młodzieżą z zagranicy. Analizowali przyczyny przemocy w rodzinie i szkole, by próbować wspólnie znaleźć rozwiązania. Większość debat odbywała się w szkole w Berlinie. Dwie uczennice miały zaszczyt bycia gośćmi Ambasady Szwedzkiej w stolicy Niemiec.

Uczniowie mieli okazję przekonać się, że ich rówieśnicy nie tylko perfekcyjnie posługują się językiem angielskim, ale są również  świetnie zorientowani w tym, co dzieje się na naszym globie i potrafią zaproponować rozwiązania światowych problemów. Zobaczyli, że Niemcy to kraj świetnie zorganizowany, a gospodarze są gościnni i przyjacielscy.

Szersze spojrzenie na świat?  Zdecydowanie tak!

Marcel Proust, francuski powieściopisarz, napisał „prawdziwa wyprawa w świat polega nie na tym, żeby oglądać nowe lądy, ale na tym, aby oglądać je nowymi oczyma.” Zdawał sobie sprawę, że pracując z innymi ludźmi dowiadujemy się czegoś nowego o ich kulturze, a w konsekwencji jesteśmy w stanie odkryć nowe pojęcia i możliwości.

Czy nasi uczniowie będą teraz patrzeć na świat innymi oczyma? Jestem pewna, że tak. Berlin  będzie pewnie kojarzył im się z architekturą XXI wieku i z doskonałą organizacją, ale przede wszystkim z konferencją, która pozwoliła im otworzyć się na przedstawicieli innych kultur i na nowe wyzwania.

W konferencji w Berlinie wzięli udział uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II w Siewierzu:  Klaudia Bańka, Maciej Ciszewski,  Mariusz Jakubczyk, Sylwia Ostaszewska, Magdalena Ściślicka, Malwina Swoboda, Olga Urbańczyk oraz  Weronika Kucharska – Zespół Szkół im . Księstwa Siewierskiego w  Siewierzu,

oraz nauczyciele j angielskiego: U. Kosteczka ( LO Siewierz) i Katarzyna Windys (ZS Siewierz).

Urszula Kosteczka

  • Facebook